مارچوبه در اصفهان توسط وزیر خارجه به رییس جمهور عراق هدیه داده شد

مارچوبه اگرچه برای ما کمی ناآشنا است، اما مارچوبه یکی از محبوب ترین سبزیجات غربی برای سالاد است. 

Godae-myeon، Dangjin-si، Chungcheongnam-do، به خاطر مارچوبه اش معروف است. در مجموع 7 مزرعه در 2 هکتار مارچوبه تولید می کنند و درآمد بالایی دارند. چوی یونگ جائه (66) که 10 سال پیش به کشاورزی بازگشت و کشاورزی برنج را آغاز کرد، یکی از آنهاست.

در آن زمان، وقتی کلمه “برنج مازاد است” را از اینجا و آنجا شنیدم، فقط به این فکر می کردم که کاشت برنج به تنهایی دشوار است. در آن زمان یک محصول درآمدی جدید به ناممارچوبه در اصفهان در مرکز فناوری کشاورزی وجود داشت.

مارچوبه، گیاهی چند ساله از خانواده سوسن، پس از کاشت بیش از 15 سال قابل برداشت است.

در سال 2005، آقای چوی «انجمن پرورش مارچوبه» را با مزارع همسایه تأسیس کرد و قضاوت کرد که این محصولی است که در مقایسه با سایر سبزیجات تسهیلات به نیروی کار زیادی نیاز ندارد و حتی در سنین بالا قابل کشت است.

مارچوبه در اصفهان

مارچوبه در آن زمان یک محصول ناآشنا بود، بنابراین تأمین بازار دشوار بود. علاوه بر این، برداشت محصول تنها سه سال پس از کاشت بذر امکان پذیر بود، بنابراین آنها مجبور بودند مدت طولانی را بدون هیچ درآمدی تحمل کنند. 

با این حال، سه سال بعد، زمانی که برداشت کامل آغاز شد، وضعیت تغییر کرد. با وزش باد تندرستی تعداد افراد جویای آن افزایش یافت و قیمت مارچوبه نیز افزایش یافت.

 در حال حاضر در بازار گرک و جاهای دیگر با قیمتی در حدود 12000 وون در هر کیلوگرم معامله می شود. وقتی قیمت خوب است، مانند ژوئن گذشته، گاهی اوقات از 30000 وون نیز فراتر می رود. آقای چوی سالانه حدود 2 تن بر اساس 1320 ㎡ (400 پیونگ) تولید می کند و درآمدی بین 40 تا 50 میلیون وون دارد.

مارچوبه از آوریل تا ژوئن در فصل است، اما کشت تسهیلات اخیر امکان برداشت حتی اواخر پاییز را فراهم کرده است. روش کشت نسبتاً ساده است.

بنابراین کافی است قبل از ورود به تشریفات (حدود اسفند) با کود گاوی و مواد سازگار با محیط زیست کمپوست تهیه کنید و هفته ای دو بار آبیاری کنید تا زمین مرطوب بماند.

مدیریت پس از برداشت خیلی سخت نیست، فقط شاخه های قدیمی را قطع کنید و فقط ریشه ها را در حدود ژانویه باقی بگذارید.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.