پارافین نوعی آلکان هیدورکربنی پر استفاده

در شیمی، پارافین اصطلاحی است که می تواند مترادف با “آلکان” استفاده شود، که نشان دهنده هیدروکربن هایی با فرمول کلی CnH2n+2 است. پارافین جامد به مخلوطی از آلکان اطلاق می شود که در محدوده 20 ≤ n ≤ 40 قرار می گیرد. آنها در حالت جامد در دمای اتاق یافت می شوند و پس از تقریباً 37 درجه سانتیگراد شروع به ورود به فاز مایع می کنند.
ساده ترین مولکول پارافین متان، CH4، گازی در دمای اتاق است.

اعضای سنگین‌تر این سری، مانند اکتان، C8H18 و روغن معدنی به صورت مایع در دمای اتاق ظاهر می‌شوند. اشکال جامد پارافین که موم پارافین نامیده می شود، از سنگین ترین مولکول ها از C20H42 تا C40H82 هستند. موم پارافین توسط کارل رایشنباخ در سال 1830 شناسایی شد.
پارافین یا هیدروکربن پارافین نیز به طور کلی نام فنی یک آلکان است، اما در بیشتر موارد به طور خاص به یک آلکان خطی یا معمولی اشاره دارد – در حالی که آلکان های شاخه دار یا ایزوآلکان نیز ایزوپارافین نامیده می شوند. متمایز از سوختی است که در بریتانیا، ایرلند و آفریقای جنوبی به عنوان روغن پارافین مایع یا فقط پارافین شناخته می شود، که در بیشتر ایالات متحده، کانادا، استرالیا و نیوزلند به آن نفت سفید می گویند.
این نام از لاتین parum (“به سختی”) + affinis گرفته شده است که به معنای “فقدان میل جنسی” یا “عدم واکنش پذیری” است که نشان دهنده ماهیت غیر واکنشی پارافین است.
انواع موم پارافین
پارافین با نقطه ذوب پایین – پارافین با نقطه ذوب کمتر از 130 درجه فارنهایت، این نوع موم نرم است و به خوبی به کناره‌های ظروف می‌چسبد. بنابراین، آنها برای شمع های کانتینری و چایخوری بهترین هستند.
پارافین با نقطه ذوب بالا – پارافین با نقطه ذوب بیشتر از 130 درجه فارنهایت، این نوع موم سخت‌تر است و بنابراین استحکام ساختاری را برای استفاده در شمع‌های نذری و ستونی فراهم می‌کند.
چرا از پارافین واکس استفاده کنیم؟
اطلاعات زیادی در مورد شمع سازی با پارافین در دسترس است
اکثر عطرها و رنگ های شمع برای پارافین فرموله شده اند، بنابراین کاملاً قابل اعتماد عمل می کنند (توجه داشته باشید: عطر و رنگ ما در موم های طبیعی نیز کار می کند)
ظاهر جذاب ثابت – مانند موم طبیعی یخ نمی زند
اصول اولیه پارافین واکس:
وقتی اکثر مردم به موم فکر می کنند، به هر شکلی، مومی که عموماً به آن فکر می کنند احتمالاً پارافین مایع خوراکی است. یکی از فراوان ترین و چند منظوره ترین واکس هایی است که امروزه استفاده می شود. محصول جانبی فرآیند پالایش نفت خام، به شکل خام، جامد سفید، بی بو، بی مزه، “مومی” است که نقطه ذوب معمولی آن بین 110 درجه فارنهایت تا 150 درجه فارنهایت است و در حالی که بسیار بی اثر است. ، واقعاً خوب می سوزد.
چه نوع شمع هایی درست می کند؟
تقریباً هر نوع شمعی را می توان با موم شمع وارمر استوانه ای درست کرد. نقطه ذوب تعیین کننده اولیه است.
پارافین با نقطه ذوب متوسط ​​(130 درجه فارنهایت تا 150 درجه فارنهایت) برای شمع هایی استفاده می شود که باید به تنهایی بایستند – نذری، ستون و سایر شمع های قالب گیری شده.
موم با نقطه ذوب بالا (بیشتر از 150 درجه فارنهایت) برای کاربردهای خاص تر مانند پوسته شمع طوفان، غوطه ور شدن بیش از حد و سایر کاربردهای خاص شمع سازی استفاده می شود.

 • منابع:
  1. What is paraffin
 • تبلیغات: 
  1. قبیله ای در آفریقای جنوبی که ماهی سالمون را می پرستند!
  2. استفاده از چرم در ساخت گاو صندوق!
  3. فوتبالیست معروفی که با لوله توانست جان خود در مقابل سگ های وحشی حفظ کند!
  4. استفاده از صدف معدنی به جای مکمل پروتئینی

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.